Chopsticks Nasıl Kullanılır ?

Eğer Çin yemeklerini seviyorsanız chopsticklerle tanışmaya daha çok yaklaştınız demektir. Bana sorarsanız Çin yemeğinin tadı o çubuklarla çıkıyor o zaman biraz onları tanımaya ve kullanımını öğrenmeye ne dersiniz ?

 

Çinliler uzun yılların getirdiği geleneklerden dolayı yemeklerini küçük parçalar halinde chopsticks adı verilen çubuklarla yer. Çok fazla chopstick çeşidi vardır. Kimisi büyük, kimisi küçük iken bazıları pürüzlü yüzeylere sahiptir. Yeni başlayanlar için küçük ve pürüzlü olanlar ile başlamasını tavsiye ederim . Çünkü diğerleri kolay bir şekilde elden kayabiliyor  ve büyük oldukları için tutması daha zor oluyor. Çinlilerin kullandıkları çubuklar  tüm gövde boyunca aynı, japonlarınki ise sondan başa doğru incelmektedir.

Chopstickler  nasıl kullanılır?

Chopstick nasıl kullanılır biraz anlatıcam yinede elinize alıp pratik yapmadan okuyarak öğrenmesi biraz zor. Çubukları  uçları aynı hizada olacak şekilde elinize alın. Alttaki çubuk baş parmağınızın elinize en yakın tarafı ve orta parmağınız arasında olmalıdır. Üstteki çubuk ise baş parmağınızın ucu ve işaret parmağınız arasında olmalı. Bu şekilde rahatça tutabilirsiniz . Yemek yerken üst çubuğu işaret parmağı ile alt çubuğa doğru itilmeli ve alt çubuk daima sabit durmalıdır.

Biraz pratikten sonra yapılamayacak şey yoktur kendinize güvenin ve denemeye başlayın.

Bol Şans.

Bir Cevap Yazın