Çinden Ne Alınır ?
04 Haziran 2016
GTİP Nedir ?
05 Haziran 2016

Çin İthalat Gümrük Vergisi Hesaplama

Çin İthalatında gümrük vergisi hesaplamak için ürüne ait HS CODE ve buna bağlı G.T.İ.P. (Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu) nu bilmek gerekir. Böylelikle mevzuata bakarak ürüne ait vergi hesaplaması yapılabilir. Ama unutulmamalıdırki bu konuda ithal edilecek ürünü gümrükçünüze çok iyi şekilde anlatmak hatta varsa numunesini temin etmek yararlı olacaktır. Böylelikle doğru G.T.İ.P. tespiti yapılabilir ve buna bağlı vergi hesaplanır. Ancak tecrübeyede ihtiyaç vardır. Gümrükçünüz size sorduğunuz ürünü değerlendirirken hata yapar ise bunun bedelini ithalatçı olarak yine siz ödersiniz.

Bu konuyu şöyle örneklendirelim ; Danışmanlık hizmeti sunduğumuz bir müşterimiz için hayata geçirdiğimiz bir Teleferik projesinde teleferiğin 1/90 oranında minyatürünü ürettirdik. Gümrükçümüze bu ürünün hangi tarifeden değerlendirilebileceğini sorduk müşavirimiz gümrük memuruna danışarak bize minyatürlere bağlı bir tarife verdi. Bizde bu ürünün oyuncak olarak yorumlanma ihtimalini sorduk gümrükçümüz memura sorduğunu ve büyük ihtimalle minyatür olacağını söyledi.CE, plastikte atık testi gibi riskler olmadığını söyledi (Oyuncak tarifesi). Risk değerlendirmesi sonucu müşterimizle bu ürünü oyuncağa göre hazırlama kararı verdik ve ürünle ilgili ihtiyaç olabilecek testleri yaptırdık, CE belgemizi temin ettik. İthalat başladığında o anki gümrük memuru ürünü oyuncak tarifesine attı ve ürün oyuncak olarak gümrükte kabul edildi. Biz hazırlıklı olduğumuz için ithalatımızı tamamlayabildik. Eğer biz ilk sorduğumuz memura güvenerek müşterimize fikrimizi aktarmasaydık ve oyuncağa göre hazırlanmasaydık bunun riski ve zararı tamamen müşterimize yansıyacaktı.

Danışman olarak sizlere geçmiş ithalatlarımızdaki tecrübelerimizle birlikte tüm süreç boyunca en iyi çözümü sunmaya çalışıyoruz.2 Comments

  1. hasan dedi ki:

    900 eurouk rün get,receğim başlangıta 1adet ticari olmayacak vergi öder miyim.

    sonra 5 adet alacaım tcari olcak vergi kaç tl öderim

Bir Cevap Yazın