Çin’de 40 Günlük Tatil (Çin Yeni Yılı)
03 Aralık 2016
Yuan ve Türk Lirası Kullanımı
09 Aralık 2016

Çin Mitolojisi

Çin mitolojisine göre başlangıçta sadece kaos vardı ve bu kaos zamanla kozmik bir yumurta şeklini aldı. Pan Gu (Evrenin yaratıcısı) bu yumurtanın içinde büyüdü ve yumurtayı parçalayarak dışarıya çıktı.

Yumurtanın “Yin” kısmı arzı “Yang” kısmı ise gökyüzünü ve bu iki gücün birleşmesi ise dünyayı oluşturdu.

Çin inanışlarına göre bu iki güç birbirine geçmekte ve dengenin uyumunu sağlamaktadır.

Pan Gu yin ve yang’ı oluşlurduktan sonra dengeyi sağlayabilmek ve tekrar birbirlerine karışmalarını engellemek için aralarına girdi. Arz ve gökyüzü birbirlerinden tamamen ayrılana dek binlerce yıl göğü taşıdı.İnanışa göre Pan Gu’ya bu görevinde dört yaratık yardım etmekteydi; anka kuşu, ejderha, kaplumbağa ve qilin denilen efsanevi bir yaratık. Bundan sonra yaşamı son bulan Pan Gu’nun vücudundan dağlar,akarsular,denizler,rüzgar,ay,güneş ve insanlar meydana geldi.

Bir başka inanışa göre ise Pan Gu meydana gelen canlıların zekalarının olmaması nedeniyle memnun kalmayıp insanı çamura şekil vererek oluşturmuştur.

Sembolojik olarak bu mitolojide kaosun,şekilsizliğin ve hiçliğin varlığa dönüşü, Karşıtlığın dengesi ve uyumu anlatılmaktadır. Varoluş hikayeleri nasıl meydana geldiğimizden çok, nasıl var olmaya devam edeceğimizi anlatır.

Karşıtlar arasındaki dengeyi bulabilmeniz ve kendinizi gerçekleştirebilmeniz dileğiyle…

 


Etiketler: çin , Çin mitolojisi ,

Bir Cevap Yazın