Çin ve İnternet Sansürü Politikası

Şangay Metrosu
01 Şubat 2017
Çin’den Ev Dekorasyon Ürünleri İthal Etmek
09 Şubat 2017

Çin ve İnternet Sansürü Politikası

Çin’deki internet sansürü dünyada  en fazla olduğu ülkelerin başında gelmektedir. Bu politikanın adı  Altın Kalkan ya da Büyük Çin Duvarı olarak da bilinmekte. Özellikle Google, facebook, twitter vs.gibi sosyal medya uygulamarı  yasak buların yerine çin malı farklı siteler kullanılmaktadır.Google yerine Baidu, Facebook yerine Renren, Twitter yerine Fanfou, Youtube yerine Youku  uygulamarı kullanılmaktadır.

 

Çin İnternet Kullanımı İçin Sıkı Önlemler almakta İnternet cafelerde Kimliğinizi vererek Giriş yapabiliyorsunuz ,ayrıca birçok büyük siteye üyelikte Kimlik Numarası ile yapılmakta.  İnternete giriş saatiniz ne kadar süre kaldığınız hangi sitelere girdiğiniz denetim altında tutuluyor rejimin güvenliğini sağlamak olası terör haraketlerini önlemek amaçlı Siber polisler her zaman devrede.

Çinliler genellikle VPN le giriş yapabiliyorlar ama bu sitelerde sansüre uğruyor ve kısa zamanda kapatılıyor.

Çinli yetkililerin yaptığı açıklamaya göre ;Bu durum dış ticaretti olumsuz etkilemeyecek ,Yabancı sermayeli şirketlerin haklarını korumak ve yabancı yatırımlar için uygun iş ortamı yaratmak için uygulanan politika değişmeyecektir.

 Bir Cevap Yazın