Çin’de 40 Günlük Tatil (Çin Yeni Yılı)

Çin Pilavı Tarifi
02 Aralık 2016
Çin Mitolojisi
05 Aralık 2016

Çin’de 40 Günlük Tatil (Çin Yeni Yılı)

Bu yıl 28 Ocak 2017 tarihinde başlıcak olan Çin yeni Yılı yaklaşmakta . Bahar bayramı olarakta bilinen bu bayram Çinin En önemli tatillerden biri. Yeni Yılın  başlangıcı  tarihleri her yıl farklılık göstersede genel olarak 21 Ocak ve 21 Şubat arasında yeni aya düşüyor.Bu yılbaşı Maymun yılını geride bırakıp Horoz yılına geçiyoruz (önceki yazımızda çin takvimini ve horoz yılının özeliklerini bulabilirsiniz: http://www.parsithalat.com/cin-takvimi/)

 

Bu tatil aynı zamanda Çin de dünyanın en büyük iç göç hareketidir. Nüfusu en yoğun olduğu ülke olan Çin’de bahar bayramı dolayısıyla ailelerini ziyaret etmek için ülkedeki havalimanlarından tren istasyonlarına kadar birçok seyahat noktasına akın ediyorlar. Ailece yemekler yiyip  çocuklara Kırmızı zarflarda harçlık veriyorlar.

 

Çinde yılın ilk günü yapılmaya çalıştıkları  veya dikkat ettikleri bazı batıl inançları var. Örnek vermek gerekirse, Sabahları aile ile birlikte zengin bir kahvaltı ediyorlar , tahıl lapasını yememeye dikat ediyorlar .ilaç içilmiyorlar veye temizlik yapmıyorlar .cüzdanını çaldırmak, birilerine borç vermek, gibi parasal konularda onlar için önemli bir batıl inanç  Güzel giysiler giymeye özen gösteriyorlar, canlı bir şeyi öldürmekten kaçınıyorlarBir Cevap Yazın