Çinden İthalat Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler ?

Çin Uluslararası Mermer ve Taş Fuarı 2017
29 Aralık 2016
2016 Türkiye – Çin İthalat Verileri
02 Ocak 2017

Çinden İthalat Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler ?

Çinden ithalat yapmak internetin hayatımızda önemli bir yer edinmesiyle beraber hızla yükselmiş ve gün geçtikçe de yükselmeye devam etmektedir. Fakat neyi nasıl yapıcağımızı bilmeden işe başlarsak her işte olduğu gibi büyük sıkıntılar çıkabilir.

Örneğin; Ödemesini yaptığınız bir ürünün elinize ulaşmaması, farklı bir ürün veya kalitesi düşük, deforme olmuş ya da eksik ürün gelmesi, ürünün gümrüğe takılması … vb bir sürü durum karşınıza çıkabilir.

Bu durumda ne yapalım Çinden alışveriş yapmasak mı gibi düşünceler aklınıza gelebilir fakat Çin gibi büyüyen bir pazarı özellikle dolar bu kadar artış gösteriyorken yadsımak doğru olamaz, sadece nasıl ithalat yapıcağınızı bilmelisiniz. Bu işte yeniyseniz veya destek almak istiyorsanız bu işi yapan birilerine danışmanızı öneririm.

İthalat yaparken dikkat etmeniz gereken birkaç husustan bahsedeceğim,

Öncelikle;

Araştıracağınız ürünü ve özelliklerini ve teknik bilgilerini iyi bilmeniz gerekmektedir .

Pazar araştırması yaparken Çine gidip yüz yüze görüşmeler yapıp  ofisi ve fabrikayı gezmekte yarar var böyle bir durumunuz yoksa ve internet siteleri üzerinden ithalat yapmak istiyorsanız daha dikkatli olmanızda yarar var çünkü bazı satıcılar fabrikadan satış yaptığını söyleyebiliyorlar halbuki öyle olmayabiliyor. Doğruluğunu teyit etmeden hiç bir firmalardan alışveriş yapmayınız ve ücret göndermeyiniz.

İthalat mevzuatına hakim olmalısınız.

Üretim aşamasında ve yükleme sırasında gerekli kontroller ve denetimler dikkatle yapılmalı.

Gümrükleme işlemlerinde doğru belgelerin eksiksiz olaması önemlidir gümrükçünüzle birlikte koordineli bir şekilde çalışılmalısınız.

 

 

 

 

 

 

 Bir Cevap Yazın