Vermikülit – Çinden Ne Alınır

Canton 2016 yaklaşıyor
30 Temmuz 2016
Çakmak İthalatı
01 Ağustos 2016

Vermikülit – Çinden Ne Alınır

Çinden ne Alınır tavsiyesinde bu ayın ürünü : Sihirli Hammadde Vermikülit

Vermükilit doğada maden olarak bulunan vermükilit, mikanın doğal yollarla aşınmasından oluşan kil mineralidir. Vermükilit tarımdan, sanayiye kullanım alanı bulunan bir madendir. Ülkemizdede Sivas bölgesinde büyük Vermükilit yatağı olduğu bilinmektedir. Vermükilit içerisine bulaşan diğer atık maddelerden ötürü saflık oranlarına göre değişkenlik gösterir.

MTA daki tanımı ;
Genleştirilmiş vermikülitin en önemli kullanım alanları, yapılarda ve hafif yapı malzemeleri imalinde, ısı yalıtım ve zirai uygulamalardır. Vermikülit içeren karışımlar ve alçılar, yapılarda ateşe dirençli muhafaza elemanı, ses yalıtkanı, nem ve su yoğunlaşmasına karşı koruyucu, panel duvar, beton duvar ve tavanlarda dekoratif malzeme olarak ta kullanılmaktadır. Kaba taneli vermikülitler, ara duvar bölmeleri arasında ve dış cephelerde dolgu malzemesi olarak, kışın ısı kaybını önlemede kullanılırlar.Ayrıca akkor haldeki sıcak dökümlerin taşınmasında erimiş metalin örtülmesinde, kırılmayı önlemek amacıyla paketleme ve taşımacılıkta, buhar boru ve kazanlarının yalıtımında, döküm elemanları yapımında haddeleme işleminde kuru bağlayıcı olarak kullanılır.
Ziraatte ince taneli vermikülit, toprak düzenleyici malzeme olarak, bitki yetiştirme ortamı hazırlanmasında, tarımda, bahçecilikte ve ormancılıkta değişik uygulamalarda kullanım alanlarına sahiptir. Ateşe dayanıklı panel duvar imalinde ve gerektiğinde sondaj çamurlarında katkı malzemesi olarak kullanılır.
Tane boyuna göre kullanım alanları da şöyle sıralanabilir:
1. 1/2 inç-20 mesh: konutlarda izolasyon malzemesi, akustik sıvalar, tavan-kubbe kaplamaları, boru kaplamaları, tecrit edici çimentolar.
2. 20-40 mesh: Buzdolabı, otomobil ve uçaklarda izolasyon malzemesi, yangın söndürücüler, filtreler, soğutucu depolar.
3. 40-120 mesh: yer muşambaları, çatı kaplamaları, dielektrik komitatörler
4. 120-200 mesh: motor yağları, plastik ürünler
5. 200-270 mesh: Duvar kağıtları, dış cephe boyaları ve ateşe dayanıklı film yapımı.
Kaynak : MTA

Ülkemizde bulunan hammadde kaynaklarının yetersizliği ve verimsizliğinden ötürü Çinden İthal edilebilmektedir. Bu ürünün ithalatı sırasında kalite kontrol yapılması ve firmayla yapılacak sözleşmenin çok büyük önemi vardır.Bir Cevap Yazın